کولر گازی

علت صدا دادن کولر گازی چیست ؟

صدای زیاد کولر گازی در روزهای گرم تابستان که استراحت در هوای مطبوع خانه یکی از آرامش بخش ترین کارهاست را به یک کابوس تبدیل کند. این دستگاه پر مصرف که معمولاً بیشترین ساعات شبانه روز را کار می کند ممکن است به علت همین ساعات طولانی کار موجب مشکلات و اختلالاتی در کار دستگاه شود. یکی از نشانه های خراب شدن این دستگاه، صدای زیاد کولر است. این صدای زیاد و آزار دهنده ممکن است درونی باشد و یا ناشی از کندانسور خارجی باشد. وقتی صدای زیادی از این دستگاه شنیده شود، بهتر است به تعویض قطعات کولر بپردازید زیرا تعمیر آن ممکن است مشکل را حل نکند. در ادامه برای شا دلایل صدای کولر را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

پیدا کردن علت صدای کولر گازی

لق بودن پایه های کندانسور

گاهی اوقات ممکن است بر اثر لق شدن پایه های کندانسور و یا باز شدن مهره هایی که پایه های آن را نگه می دارد، موقع کار کردن کولر سر و صدای زیادی به گوش برسد. شما تنها کاری که باید انجام دهید، آچارکشی کندانسور است. شما می توانید برای این کار دستگاه خود را به نمایندگی های مجاز ببرید و مشکلاتی را که صدای گوش خراش کولر گازی برای شما به وجود می آورد، از بین ببرید.

وجود جسم خارجی در کندانسور

اگر کولرگازی شما در حالت طبیعی کار می کند اما ناگهان صدایی از آن می شنوید احتمال دارد که یک جسم خارجی در داخل آن افتاده باشد به علت اینکه پنل خارجی کولر گازی در فضای بیرون از ساختمان قرار دارد می تواند محلی برای لانه کردن جانوران موزی و یا پرندگان باشد.

قاب جلوی پنل کولر گازی درست بسته نشده است

دلیل دیگر این که چرا کولر گازی صدا می‌دهد این است که دریچه‌هایی که در جلوی پنل داخلی کولر قرار دارد، درست بسته نشده است. این دریچه به تنظیم مسیر باد خنک کمک می‌کند. حال اگر در هنگام نصب کولر گازی این دریچه به درستی بسته نشود، در حین روشن بودن شما با صدای زیاد کولر گازی مواجه خواهید شد. لذا توصیه می‌شود در ابتدا درب را ببندید و اگر صدا کولر گازی قطع شد، قطعا دلیل صدای کولر همین بوده است.

عدم روغن کاری دستگاه

وقتی موتور فن به درستی روغن کاری نشده باشد ویا دچار مشکل شده باشد می تواند منجر به سر و صدای کولر گازی شود. در چنین حالتی دستگاه را خاموش کنید تا از خسارات بیشتر به دستگاه جلوگیری شود.

کمپرسور کولر گازی بیش از اندازه داغ شده است

حتی اگر شما در گرم ترین منطقه کشور هم زندگی می‌کنید باز هم باید در طول روز، چندین بار کولر گازی را خاموش کنید چرا که اگر کولر به صورت مداوم روشن باشد منجر به داغ شدن کمپرسور شده و در نتیجه علت جیرجیر کولر گازی همین مسئله خواهد بود.

بررسی علت های صدا دادن پنل کولر گازی

 صدای جیر جیر کولر گازی

این صداها از بلوور (هواپاش) یا فن ناشی می‎شوند و از درون داکت کولر گازی به گوش شما می‌رسند (و البته بلندتر و آزاردهنده‌تر از بقیه صداهای کولر گازی هستند). وقتی موتورهای یونیت بیرونی و هواپاش‌های یونیت درونی به هر دلیلی خوب نچرخند، گیر می‌کنند و این صدا را ایجاد خواهند کرد. “خوب کار نکردن” یعنی شکستگی یا کثیف بودن پره‌ها. می‌توانید طبق دفترچه راهنما، یونیت کولر را باز کنید و پره‌های موتور را با یک دستمال سبک تمیز کنید اما اگر موتور شکسته باشد باید با یک متخصص تماس بگیرید. برای رفع صدای جیر جیر کولر گازی روغن کاری فن کولر گازی را فراموش نکنید.

 

چند نکته در رفع علت صدای کولر گازی

تا این قسمت از مقاله متوجه شدید که عوامل مختلفی می‌تواند علت جیر جیر کولر گازی باشند. اما زمانی که شما با  مشکل صدای باد کولر گازی مواجه شدید، در ابتدا چند عمل زیر را انجام دهید:

  • در حین بررسی پنل خارجی کولر حتما از قطع بودن برق کولر مطمئن شوید.
  • سریعا کولر را خاموش کنید تا عیب رخ داده حاد نشود؛ چرا که ممکن است عاملی که علت صدای کولر گازی باشد منجر به سوختن موتور نیز بشود؛ و اگر شک کرده‌اید که برای موتور شما مشکلی پیش آمده، علائم سوختن موتور کولر گازی را بخوانید.
  • در صورتی که مهارتی برای بررسی پنل خارجی کولر گازی ندارید به هیچ عنوان اقدام به باز کردن و دستکاری آن نکنید. بهترین کار این است که با یک متخصص تماس بگیرید تا علت اینکه چرا کولر گازی صدا می‌دهد را کشف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *