آموزشی, کولر آبی

آموزش سرویس کولر آبی

سرویس کولر آبی

با پشت سر گذاشتن روز های بهاری در خرداد ماه کم کم هوا گرم می‌شود و نیاز به کولر برای خنک شدن بیشتر احساس می‌شود. در بسیاری از مناطق گرمسیری اواخر فروردین هوا به قدری گرم می‌شود که حالا مدت‌ها است که کولرها در این مناطق روشن است. در مناطق گرمسیری و شرجی به دلیل گرما و رطوبت بالا از کولر گازی استفاده می‌کنند. مصرف برق کولر گازی بالا است، بنابراین در مناطقی مانند تهران کولر آبی جوابگو گرما است. در مطلب پیش رو نحوه سرویس کولر آبی مانند سرویس و روغن‌کاری موتور و پمپ آب را توضیح دادیم. بدیهی است که سرویس کولر آبی بر عملکرد آن و میزان مصرف برق تاثیر مستقیم دارد. ناگفته نماند که کولر گازی نیز مانند کولر آبی نیاز به سرویس دارد، که در آینده به آن می‌پردازیم.

یک کولر سرویس نشده، تمام تلاش ها برای صرفه جویی در مصرف برق و آب را به باد می دهد، پس بهتر است خاموش باشد،‌ اما بعضی از ما چنان به خنکای کولر عادت کرده ایم که در خانه ای با کولر خاموش، دچار تنگی نفس می‌شویم و کولر را یک نفس به کار می‌گیریم، تا زمانی‌که قبض‌های رعب آور از راه برسد و شیرینی خنکای دلپذیر را به کاممان تلخ کند.

قبل از هر چیزی جریان  برق کولر را قطع کنید

بیشترین صدمات مربوط به برق گرفتگی در حین کارهای تعمیراتی است. هر چقدر هم که تخصص داشته باشید نباید فراموش کنید که ابتدا برق اصلی کولر را قطع کنید. پس از قطع برق اصلی می توانید آموزش سرویس کولر آبی را گام به گام اجرا کنید.

تعویض سالیانه پوشال کولر

پوشال کولر را هر سال تعویض کنید

پوشال کولر یکی از مکان هایی است که به سادگی قارچ و باکتری ها در آن جا خوش می کنند. بوی بدی که پس از روشن کردن کولر به مشام می رسد ناشی از رشد همین قارچ ها و باکتری های در لابه لای پوشال های کولر است. تعویض سالانه پوشال کولر تنها راه خلاصی از این قارچ ها و باکتری های بیماری زاست. علت اصلی آلرژی به باد کولر در اغلب موارد همین قارچ و باکتری هایی هستند که حتی با چشم هم دیده نمی شوند. با هزینه ای اندک می توانید پوشال را عوض کنید و هوای سالم و خنک را به داخل منزل دعوت کنید. هنگام تعویض پوشال ها ابتدا آن را خیس کرده و سپس در شبکه توری نصب کنید.

نصب سایه بان کولر آبی یک نکته بسیار مهم

بدنه فلزي كولر در تابش مستقيم آفتاب، گاهي چنان داغ مي‌شود كه حتي لمس كردنش ناممكن است. انتظار خنكاي كامل از كولري با اين شرايط، چندان منطقي نيست. پس سايه‌باني براي كولر تعبيه كنيد تا خنك بماند و خنكي بدهد. در ضمن مصرف انرژي كولر با سايه‌بان هم پايين مي‌آيد.سايه‌بان كولر‌ها ۲ نوع است؛ یک نوع كه قيمت بيشتري دارد و به سايه‌بان سنتي معروف است، هماني است كه از 4 عدد پايه فلزي و يك سقف برزنتي تشكيل شده است. پايه‌ها روي زمين قرار مي‌گيرند و سقف بر سر كولر گسترده مي‌شود.

دوم اينكه پايه‌هاي فلزي آنها بر سطح پشت‌بام قرار مي‌گيرد و تدريجاً به عايق ايزوگام آسيب مي‌رساند. بر اين اساس نوع جديدتري از سايه‌بان‌ها توليد شده كه با پايه‌هايي فلزي روي سقف كولر نصب مي‌شوند. اين پايه‌ها با زاويه ۴۵درجه، به چهار گوشه سقف كولر پيچ مي‌شوند و سايه‌بان روي آنها قرار مي‌گيرد. ایجاد سایه‌بان برای کولر به گونه‌ای که از تابش مستقیم آفتاب به دور باشد به کارایی آن بسیار کمک خواهد کرد. چهار پایه‌ی کولر را مستقیماً روی سطح آسفالت یا ایزوگام قرار ندهید و زیر پایه های آن سنگ بگذارید تا در سطح آسفالت فرو نرود.

سایه بان کولر آبی

آموزش سرویس کولر آبی بخش موتوری
  • قطعات مکانیکی کنترل و محل اتصال محور توربین هوا به بولبرینگ را روغن کاری کنید.
  • تسمه گرداننده موتور را تنظیم کنید شاید تسمه نیاز به تعویض داشته باشد.
  • واتر پمپ را از رسوبات پاک کرده و روغن کاری کنید.
  • تشتک تحتانی را تمیز کرده و از سالم بودن مسیر آب مطمئن شوید.
  • لقی موتور را با یک واشر تنظیم کنید.
  • یاتاقان ها را از نظر کارایی و روغن کاری چک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *